// אודות קבוצת אנסמבל פספורט

קבוצת התיאטרון אנסמבל פספורט נוסדה על ידי הבמאית יעל קרמסקי בשנת 2014 במסגרת עמותת ׳אדם יוצר׳ בשיתוף עם השחקנים והיוצרים של האנסמבל. הקבוצה פועלת בעיר תל אביב ומופיעה עם יצירותיה ברחבי הארץ.

היצירה של האנסמבל שואבת את תכניה מההוויה הישראלית, מעיסוק בקונפליקטים קיומיים,  משאלות על זהות ושאלות אוניברסליות על מקומו של האדם בחברה. דרך טקסטים המשלבים ספרות קאנונית, יצירות דוקומנטריות וכתיבה ייעודית, האנסמבל מנסח שפה תיאטרונית המורכבת מדימויים ויזואליים, גרפיים ודיגיטליים, וכן תחבירים מוסיקליים ותנועתיים. 

אנסמבל פספורט מציב את התפיסה החזותית כנוכחות פעילה ומרכזית בשפה הבימתית של ההצגות. בתהליך פיתוח משותף בין הבמאית יעל קרמסקי והמעצבות של האנסמבל דינה קונסון ואיריס מועלם, נוצרת סינרגיה בין הטקסט המעובד, הבימוי והבחירות החזותיות.

לתנועה בעבודותיה של קרמסקי דיאלוג עם עברה ככוריאוגרפית. המעבר מהתנועה המיומנת של הרקדן לעבודה עם גופו של השחקן, זימן קונפליקטים רבים, אשר הולידו שפה תנועתית הנשענת על תנועה שמקורה באימפולסים, תנועה יומיומית, ומחוות תנועתיות בשינוי דגשים, מרווחים, משקלים ומקצבים היוצרים רצפי תנועה ייחודיים.

מלאכת הכתיבה והעיבוד לבמה שעליה אמונה קרמסקי, מאופיינת בחירות לערוך שינויים והיררכיות חדשות בתכנים ובזהות של הדמויות הפועלות. בכך, מתמשך הדיאלוג האקטואלי בין היצירה לבין המציאות, ומהותו של הטקסט המקורי נשמרת לצד הרלוונטיות החדשה שמעניק לו העיבוד הבימתי. 

בשנת 2014 זכתה הקבוצה לשש מועמדויות לפרס קיפוד הזהב על ההצגה פספורט ויעל קרמסקי זכתה בפרס בקטגוריית עיבוד לבמה. בשנת 2017 הקבוצה הייתה מועמדת לפרס קיפוד הזהב על ההצגה האזרח ק' בקטגוריית עיבוד לבמה. בשנת 2019 זכתה הקבוצה לחמש מועמדויות על ההצגה לאה והשחקן אייל זוסמן זכה בפרס קיפוד הזהב בקטגוריית שחקן המשנה הטוב ביותר לשנה זו.

קבוצת אנסמבל פספורט שמה לה למטרה לחדש, לאתגר ולחקור את גבולות המדיום, להגיע לקהלים מגוונים בכל רחבי הארץ ובחו"ל, לפתוח ולפתח שיח עכשווי ומתבונן, קשוב לרחשי המציאות בחברה ומבקש להשיב להם, להגביר את קולם וכמו כן לבקר אותם, וזאת מתוך אהבה כנה לאדם ולמקום שבו אנו חיים. 

כתבה אודות האנסמבל באתר הבמה >>